FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Subiecte similare
Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi

2 participanți

In jos

Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi Empty Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi

Mesaj  Adrian Sam Sept 22, 2012 6:34 am

Ce parere aveti despre rovinieta moldovenasca?


Posesorii automobilelor înregistrate peste hotare, care vor circula pe drumurile din Republica Moldova, vor fi obligați sa achite o taxă de rovinietă. Rovinieta pentru o zi ar putea constitui 4 euro, iar pentru un an – 40 de euro. Despre aceasta a anunţat ministrul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor, Anatol Şalaru, care a precizat că această prevedere se regăseşte în politica bugetar-fiscală pentru anul 2013, votată recent de Parlament.

“Noi, în Bulgaria, procurăm rovinieta, în Romania la fel. Trebuie să existe un echilibru”, a spus Şalaru. Ministrul a specificat că, deocamdată, nu cunoaşte ce sumă ar putea să ajungă în Fondul Rutier de pe urma noii taxe, însă speră fie acumulaţi cît mai mulţi bani.

Iniţiativa a fost salutată şi de premierul Vlad Filat, care a specificat că, în cadrul şedinţei Consiliului Fondului Rutier, s-a discutat despre necesitatea implementării acestei taxe.

Menţionăm că, în prezent, doar camioanele şi vehiculele de mare tonaj înregistrate peste hotare sînt obligate să procure roviniete pentru a circula pe drumurile din Moldova. În unele ţări europene rovinieta a fost introdusă de mai mulţi ani. În Romania, de exemplu, preţul acestora pentru autoturisme variază între 4 -11 euro pe zi.



Sursa: noi.md
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi Empty Re: Posesorii autoturismelor cu numere străine vor plăti o taxă de utilizare a drumurilor de 4 euro pe zi

Mesaj  citro-fan Dum Sept 23, 2012 8:34 am

Vom vedea ce vor face cei cu numere LT,BG,IT,PMR vor fii nevoiti sa plateasca o groaza de bani.
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum