FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume

In jos

Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume Empty Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume

Mesaj  Adrian Joi Mai 06, 2010 6:05 am

Un Bugatti 57SC Atlantic vechi de 74 de ani a devenit cea mai scumpa masina din lume 8ueIA

Unul dintre cele doua exemplare Bugatti 57SC Atlantic produse in 1936 si ramase inca intregi a fost vandut pentru o suma cuprinsa intre 30 si 40 milioane dolari, devenind astfel cea mai scumpa masina din lume.

Masina a fost cumparata de Mullin Automotive Museum, iar in spatele tranzactiei s-ar afla un colectionar de masini clasice anonim, scrie Wall Street Journal. Bugatti 57SC Atlantic din 1936 este un model cunoscut in lumea colectionarilor de masini ca fiind unul dintre cele mai dorite automobile din lume.

Dupa aceasta tranzactie, masina care a detinut pana in prezent titlul de cea mai scumpa din lume, un Ferrari Testarossa din 1957, cade pe locul al doilea in topul celor mai scumpe tranzactii cu masini de pe glob. Acest Ferrari a fost vandut anul trecut, la o licitatie in Italia, pentru 12,2 milioane dolari.

Bugatti 57SC Atlantic a fost construit pe baza conceptului Aerolithe Electron Coupe, prezentat in 1935 la Salonul Auto de la Paris.

Masina a fost construita de Jean Bugatti, fiul lui Ettore Bugatti – fondatorul producatorului auto Bugatti.

La fel ca orice alt Bugatii, masina era foarte avansata tehnologic pentru vremea ei si era considerata o capodopera de design.

Au fost fabricate doar trei masini de serie Bugatti 57SC Atlantic, iar in prezent mai exista doua. Una este cea care a facut obiectul acestei tranzactii si o alta se afla in posesia designerului vestimentar Ralph Lauren.
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum