FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013

In jos

BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  Empty BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013

Mesaj  Adrian Mar Iul 06, 2010 8:21 am


BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  Bmw-mc10

Dupa o perioada de tatonare de circa un an in care nimeni n-a reusit sa inteleaga ce inseamna Megacity Vehicle (MCV), BMW vine cu explicatii si fotografii. Pe scurt, e vorba de un nou concept de automobil, construit in mare parte din fibra carbon, pe care il vom vedea pe strazi din 2013.

“Megacity Vehicle este un automobil revolutionar. Va fi prima masina din lume, produsa in serie, cu structura habitaclului din fibra de carbon”, a declarat Klaus Draeger, membru in Consiliul de Administratie al BMW, responsabil de Dezvoltare.

Practic, spune BMW, folosirea fibrei de carbon – un material foarte usor, dar rezistent – pentru a proteja spatiul in care stau pasagerii are doua avantaje majore. Ofera siguranta sportita si permite constructorului sa faca masinile mai usoare cu 300-350 de kilograme, adica atat cat cantareste in plus o masina electrica construita pe o caroserie din materiale conventionale – otel, aluminiu.

Arhitectura masinii va avea doua elemente importante, inglobate in ceea de BMW numeste LifeDrive:

* 1. Modulul Drive include bateriile, motorul si elementele de rezistenta si siguranta ale sasiului
* 2. Modulul Life consta in principal in celula de siguranta pentru pasageri, fabricata din fibra de sticla

Aceasta noua abordare de constructie a masinii permite o noi abordari tehnologice si de design in ceea ce priveste fabricarea masinilor, spune BMW.

MCV va avea aceeasi caracteristica principala BMW, placerea de a conduce. De aceea motorul, bateriile si intreaga executie a masinii este facuta intern de catre BMW, si nu de catre companii furnizoare de componente auto (cum se intampla in cazul automobilelor conventionale din zilele noastre – n.r.).

BMW a prezentat propriul MCV – masina viitorului construita din carbon ce va fi pe piata in 2013  Bmw-mc11
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum