FranceMobile Club Moldova
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» cod radio renault
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyMier Iun 03, 2015 1:24 pm Scris de citro-fan

» Bosch ESI[tronic] 2Q.2014 v1.0 UPDATE +Activation KEY FREE
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyDum Mar 08, 2015 4:02 pm Scris de citro-fan

» Vediamo 05.00.05 Crack+Activation license KEY FREE
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyLun Mar 02, 2015 7:07 pm Scris de citro-fan

» Decodare radio Renault
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyMar Mai 06, 2014 7:59 am Scris de mihail

» Sistemul de injectie Delphi,(Megane 2) probleme, remedieri, pareri
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyJoi Mar 20, 2014 7:19 am Scris de amigoss25

» ce adugam in ulei si motorina?
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptySam Feb 15, 2014 9:42 am Scris de adrian111

» Vand Citroen C4 - Interior + exterior Tuning
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyDum Ian 05, 2014 4:31 am Scris de caraman_ion

» posesorii de 1.4 hdi
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyMier Dec 18, 2013 5:21 am Scris de mozilaion

» posesorii de 1.4 hdi
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes EmptyMier Dec 18, 2013 5:12 am Scris de mozilaion

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Statistici
Avem 159 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: sevenfive

Membrii nostri au postat un numar de 911 mesaje în 247 subiecte
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes

2 participanți

In jos

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes Empty Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes

Mesaj  Adrian Lun Apr 19, 2010 7:57 am

La Salonul de la Shanghai, Citroen va prezenta conceptul Citroen Metropolis, un prototip ce prefaţează un viitor rival pentru modele germane A8, Seria 7 sau S Class. Conceptul Citroen Metropolis, cu ai săi 5,3 metri, este însă mai lung chiar decât versiunile cu ampatament lungit ale modelelor enumerate. Fiind doar un concept, producţia de serie ar putea să îl alinieze totusi la standardele impuse de concurenţă, relateaza promotor.ro.

Acest model va fi primul desenat de studioul din Shanghai al PSA, dar preia stilul impus de ultimele concepte europene. Se văd însă câteva elemente mai aparte pentru Citroen pe acest nou model, cea mai flagrantă noutate fiind uşile cu deschidere în oglindă, ultima dată folosite pe Citroen Traction Avant în 1934. Spatele este, de asemenea, foarte spectaculos având o linie mai degrabă spre a coupe-urilor cu patru uşi, decât una tipică unei limuzine. Noul concept este construit pe platforma modificată a lui Citroen C6 şi se va prezenta cu o motorizare hibridă. Motorizarea cu combustie internă va fi un V6 de 2.0 litri, iar cea electrică un motor de 55 CP, conform Autocar. În mod normal hibridul dezvoltă 272 CP, dar datorită unei funcţii overboost vârful de putere poate urca chiar până la 460 CP.

Interesant este că emisiile anunţate sunt de 70 g/km, în condiţiile unor cifre dinamice destul de promiţătoare. O premieră pentru Citroen va fi şi introducerea unei cutii cu dublu ambreiaj şi şapte rapoarte. Salonul de la Shanghai va începe în câteva zile şi atunci vom afla mai multe despre acest model, despre care nu ştim dacă şi când va ajunge şi în Europa.



Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes QoDk0

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes QoPNJ

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes ETvVi

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes Qp6fJ

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes ETIo0CITROEN
.......METROPOLIS....... Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes ETZR0
Adrian
Adrian
Admin
Admin

Localizare : Chisinau
Mesaje : 247
Data de inscriere : 08/02/2010

https://moldlecar.forummo.com

Sus In jos

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes Empty Re: Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes

Mesaj  citro-fan Mar Apr 20, 2010 9:06 am

am gasit si eu ceva interesant sper sa va fie interesant!

Citroen a prezentat luni (19 aprilie) conceptul Metropolis, care prefigureaza fie urmatorul model din linia DS, respectiv DS5, fie noua generatie a limuzinei C6.

Metropolis este un omagiu adus pietei chinezesti in primul rand, aceasta fiind a doua ca importanta pentru Citroen si cea mai mare din lume in general.

Conceptul a fost creat integral de echipa internationala de design a Citroen, aflata la Shanghai din 2008. Masina va fi expusa in pavilionul francez al Expozitiei Universale din Shanghai (1 mai – 31 octombrie 2010).

Pe langa design-ul fluid si indraznet, prototipul Citroen se remarca prin tehnologie, avand propulsie hibrida si suspensia pe perna de aer Hydractive. Pe acest concept, Citroen anunta si un motor ce pare foarte interesant – V6 cu o capacitate cilindrica de doar 2 litri – si o cutie de viteze robotizata cu sapte trepte, nedisponibila in prezent pe niciun automobil Citroen.

Cu sistemul hibrid de tip Plug-In (incarcabil la priza), Metropolis poate rula in diferite moduri:

* in mod electric (la demaraj, in oras la viteza redusa si la decelerare), datorita unui motor electric care dezvolta o putere constanta de 55 Cai Putere (40 kW), atingand un maximum de 95 Cai Putere (70 kW)
* in mod termic (la viteza constanta pe sosele sau pe autostrada, cand motorul isi atinge randamentul optim) datorita motorului pe benzina V6 de 2 litri. Acest propulsor ofera o putere de 272 Cai Putere (200 kW) si un cuplu de 375 Newton-metru
* combinand cele doua propulsoare in momentul accelerarii, pentru mai multa putere (un total de 460 Cai Putere sunt disponibili si un cuplu maxim de 430 Newton-metru)
* combinand cele doua propulsoare in modul 4WD (4×4) pentru mai o tractiune optima

Ansamblul motor este pus in valoare de viteze robotizata, cu dublu ambreiaj si sapte trepte, care va rivaliza cu DSG de la Volkswagen si cu PowerShift de la Ford daca va intra in productie.

Designul interior al conceptului Metropolis este inspirat din forma evantaielor si a instrumentelor muzicale chinezesti cu coarde (“Gu Zheng”). Acestea reprezinta in China simbolul omului cult si rafinat.

Citroen Metropolis are o caroserie in trei volume, caracteristica pentru piata din China, cu dimensiuni impresionante: 5,3 metri lungime, 2 metri latime si 1,4 metri inaltime.
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes Empty Re: Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes

Mesaj  citro-fan Lun Mai 03, 2010 9:11 am

ceva poze cu metropolis
Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes B9Uz9

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes YDQm9

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes B9X3i

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes YGkv9

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes UuIQr

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes UuLkA
citro-fan
citro-fan

Localizare : CHISINAU, MD
Mesaje : 144
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 41

Sus In jos

Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes Empty Re: Citroen Metropolis concureaza cu BMW, Audi si Mercedes

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum